To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.

Sorularla Metabolik Cerrahi - 8. Bölüm

Metabolik Cerrahi bir pankreas ameliyatı mıdır?
Metabolik Cerrahi denildiğinde ya da diyabeti tedavi eden bir işlemden bahsedildiğinde aklımıza hep pankreas gelir. Oysaki çoğu zaman sorun pankreastan daha çok hormonal trafiktedir. Metabolik Cerrahi hormonal trafiği yeniden düzenlemek için bağırsaklarımız kullanıp yeni bir kavşak noktası yaratır. Bağırsaklarımız vücudumuzdaki en büyük hormon organlarımızdır.

 DİĞER BÖLÜMLER  

METABOLİK CERRAHİ VAKFI

Vakfımızın en temel amaçlarından birisi Metabolik Cerrahi ve Obezite Cerrahisi arasındaki konfüzyonu gidermektir. Gerek halk, gerekse hekimler arasında var olan bu konfüzyon bazı cerrahi camialarında bazı talihsiz “bu ameliyat da şekeri düzeltir” ifadeleri ile yerini bulmaktadır.

Vakfımız aşağıda yer alan bilgiler doğrultusunda obezite ameliyatlarına ait uzun dönem sonuçların, komplikasyon oranlarının ve ilave tedavi gereksinimlerinin halkın da anlayabileceği bir dille ifade bulmasını görev kabul etmiştir.

Olası tedavilerin tüm detayları ile daha iyi anlaşılması hem sonuçların optimizasyonunu sağlayacak, hem de hasta – hekim- tedavi uyumunu güçlendirecektir.