BLOG
Diyabet Tanısında Yeni Yöntem

Dünya genelinde hızla yayılan diyabet; zamanında tanı konulmadığında körlük, böbrek yetmezliği gibi ciddi organ hasarlarına yol açabilen önemli bir hastalık. Şimdiye kadar kan tahlili yaptırmadan farkına varamadığımız bu hastalığı; artık iğnesiz, ağrısız bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabeti erken fark etmek büyük önem taşıyor. Damarlara ciddi hasar veren rahatsızlık, diyabet tanısı konulduğunda yolunu yarılamış olabiliyor. Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı’nın getirmiş olduğu bir göz tarama cihazı ile, komplikasyondan 7 yıl öncesine kadar diyabeti yakalamak artık mümkün.

goz-tarama-cihazi-diyabet -tanisi-1

Vakıf başkanı Doç. Dr. Alper Çelik; cihazın 15 yıllık bir çalışma sonucunda, 7 klinik testi başarıyla geçtikten sonra kullanılmaya başlandığını belirtiyor. Çelik; “Dışarıda şeker hastası olduğunu bilmeyen ve öğrenmek için herhangi bir şey yapmayan birçok insan var. Özellikle ailesinde şeker hastalığı geçmişi bulunan bireylerin belli aralıklarla test yaptırması gerekiyor. Günlük hayat koşuşturmasında bu her zaman vakit ayırabildiğimiz bir şey değil. Ancak bu yeni teknoloji ile diyabet tanısını çok kısa sürede koymak ve tedavisine çok daha erken başlamak artık elimizde” diye konuştu.

Cihaz nasıl çalışıyor

Cihaz temel olarak, bir tarama ile, gözde yükselen şeker kristallerini ölçüyor ve tarama sonunda bir rapor ile ne kadar risk altında olduğunuzu size gösteriyor. Taramaya geçmeden önce hastanın bilgileri alınıp sisteme giriş yapılıyor. Daha sonra uygun şekilde oturan hasta gözünü kırpmadan 6-10 saniye kadar bekliyor. Bu kısacık süre sonunda gerekli analizleri gerçekleştiren cihaz size bir rapor sunuyor. Raporda, yüzde olarak, ne kadar risk altında olduğunuzu görebiliyorsunuz. Sonuç olarak risk altında iseniz, erken bir müdahale ile hastalığı henüz başlamadan bitirmek olası bir hal alıyor.

Kaynak: Metabolik Cerrahi

METABOLİK CERRAHİ VAKFI

Vakfımızın en temel amaçlarından birisi Metabolik Cerrahi ve Obezite Cerrahisi arasındaki konfüzyonu gidermektir. Gerek halk, gerekse hekimler arasında var olan bu konfüzyon bazı cerrahi camialarında bazı talihsiz “bu ameliyat da şekeri düzeltir” ifadeleri ile yerini bulmaktadır.

Vakfımız aşağıda yer alan bilgiler doğrultusunda obezite ameliyatlarına ait uzun dönem sonuçların, komplikasyon oranlarının ve ilave tedavi gereksinimlerinin halkın da anlayabileceği bir dille ifade bulmasını görev kabul etmiştir.

Olası tedavilerin tüm detayları ile daha iyi anlaşılması hem sonuçların optimizasyonunu sağlayacak, hem de hasta – hekim- tedavi uyumunu güçlendirecektir.