To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.0.0 or greater is installed.

Sorularla Metabolik Cerrahi - 10. Bölüm

Metabolik Cerrahi ne zamandan beri yapılmaktadır?
Metabolik Cerrahi ameliyatları geçmişte diyabeti tedavi etmek için yapılan sindirim sistemi cerrahisi uygulamalarının gelişmiş versiyonu. Benzer ameliyatların 30 yıllık sonuçları olmasına rağmen ileal interpozisyon ameliyatlarında 8 yıllık sonuçları biliyoruz. Hasta serileri arttıkça yakın gelecekte çok daha uzun vadeli sonuçları görmemiz mümkün olacak.

 DİĞER BÖLÜMLER  

METABOLİK CERRAHİ VAKFI

Vakfımızın en temel amaçlarından birisi Metabolik Cerrahi ve Obezite Cerrahisi arasındaki konfüzyonu gidermektir. Gerek halk, gerekse hekimler arasında var olan bu konfüzyon bazı cerrahi camialarında bazı talihsiz “bu ameliyat da şekeri düzeltir” ifadeleri ile yerini bulmaktadır.

Vakfımız aşağıda yer alan bilgiler doğrultusunda obezite ameliyatlarına ait uzun dönem sonuçların, komplikasyon oranlarının ve ilave tedavi gereksinimlerinin halkın da anlayabileceği bir dille ifade bulmasını görev kabul etmiştir.

Olası tedavilerin tüm detayları ile daha iyi anlaşılması hem sonuçların optimizasyonunu sağlayacak, hem de hasta – hekim- tedavi uyumunu güçlendirecektir.